Kościół na żywo!
Piątek, 22 marca 2019 r. imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny Piątek II tygodnia Wielkiego Postu

intencje modlitewne

intencje modlitewne 1 czerwca 2013 wyświetleń: 1909

czerwiec 2013

Papieskie Intencje Apostolstwa Modlitwy na miesiąc czerwiec 2013 r., wyznaczone jeszcze przez Ojca Świętego Benedykta XVI.

INTENCJA OGÓLNA

Aby przeważała wśród ludów kultura dialogu, słuchania i wzajemnego poszanowania.

Zazwyczaj potrzeba poszanowania wyrasta z problemów wynikłych z konfliktów społecznych i etnicznych, które kończą się walką i tragedią ludzką. Porozumienie stron konfliktu jako skutek „rozmów” wciąż pozostaje naglącą potrzebą. Ale intencja modlitwy na czerwiec zakłada istnienie konfliktu jeszcze bardziej zasadniczego. Powoduje go moralny relatywizm, który nie uznaje niczego za ostateczne, a jako jedyną normę traktuje własne ja i jego pragnienia. Od takiej diagnozy cywilizacji zachodniej rozpoczął Benedykt XVI ośmioletnie posługiwanie na Stolicy Piotrowej.
W swych diagnozach podkreślał wielokrotnie, że świat współczesny przeniknięty jest ideologią sekularyzmu, brakiem zmysłu moralnego, skrajnym egoizmem i nietolerancją wobec chrześcijan. Ludzie zapadają w „milczącą apostazję” człowieka sytego, który żyje tak, jakby Bóg nie istniał. Skutkiem jest dominacja antykultury (kultury śmierci), przejawiająca się ucieczką w narkotyki, pogardą dla bliźnich, zwłaszcza słabych, ubogich i cierpiących oraz w seksualność jako rozrywkę bez odpowiedzialności. Na domiar złego decydenci polityczni czują się uprawnieni do tego, by w imię świeckości państwa eliminować chrześcijaństwo z życia publicznego. W tym celu po sługują się środkami przekazu, przez które kształtują i kontrolują świadomość obywateli.

Tymczasem zasada laickości, która jest u podstaw relacji między Kościołem
a państwem, ma na celu zdrowy rozdział władzy duchowej od świeckiej i nie powinna zmierzać do wykluczenia wierzących z udziału w życiu społecznym. Laickie nieprzejednanie i walka zamiast dialogu są dla wszystkich szkodliwe. Upraszajmy
u Boga łaskę opamiętania, aby w sytuacji duchowego kryzysu i czasów patologii niszczących wizerunek Boga i szansę na dobrą przyszłość przeważyła kultura dialogu, słuchania i wzajemnego poszanowania.

 

ks. Ryszard Machnik SJ

 

INTENCJA MISYJNA

Aby tam, gdzie jest najsilniejszy wpływ sekularyzacji, wspólnoty chrześcijańskie umiały skutecznie krzewić nową ewangelizację.

Wiary coraz mniej

Papież Paweł VI wołał już w latach 70. ub.w., że „świat dzisiejszy potrzebuje bardziej świadków niż nauczycieli, a jeśli nauczycieli – to dlatego, że są świadkami”. Jednak co to znaczy być „świadkiem wiary” we współczesnym świecie, gdzie wiary jest coraz mniej, a ludzie doświadczają wewnętrznej pustki, męki uzależnień, pokusy materializmu? „Świadek” to ktoś, kto przekazuje innym to, czym sam głęboko żyje. Buddyjski przywódca Dalajlama, który jest zafascynowany „Kazaniem na Górze” naszego Zbawiciela, zapytany o to, czy przyjąłby chrzest, odpowiada, że zrobiłby to, jeśli chrześcijanie żyliby zgodnie z zasadami swojej wiary.

Zadanie dla wspólnot chrześcijańskich

Tutaj otwiera się szczególne zadanie dla wspólnot chrześcijańskich istniejących tam, gdzie jest najsilniejszy wpływ sekularyzacji – stać się ziarnkiem gorczycy na polu nowej ewangelizacji, mimo przeciwności czy braku natychmiastowych efektów. Kard. Joseph Ratzinger powiedział w Roku Jubileuszowym: „Podjąć nową ewangelizację znaczy: nie zadowalać się tym, że z ziarnka gorczycy wyrosło wielkie drzewo Kościoła powszechnego […], ale zdobyć się na odwagę rozpoczęcia od nowa, z pokorą – od skromnego ziarenka, pozwalając Bogu zrządzić, kiedy i jak ma się ono rozwinąć. Wielkie sprawy zawsze zaczynają się od małego ziarenka”.

Módlmy się więc z pokorą, aby tam, gdzie jest najsilniejszy wpływ sekularyzacji, wspólnoty chrześcijańskie umiały skutecznie krzewić nową ewangelizację.

 

Ks. Leszek Kryża SChr


 

INTENCJA PARAFIALNA

 

Aby młodzież i dorośli przygotowujący się w naszej wspólnocie parafialnej do sakramanetu bierzmowania otwierali się na działanie Ducha Świętego i dobrze wykorzystali dany im czas.


aktualizowano: 2013-06-02
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Reptowie

Reptowo 41a, 73-108 Reptowo, tel. 91 885 33 70 2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone